DOLAR 12,4902
EURO 14,1332
ALTIN 720,04
BIST 1.776
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Sağanak Yağışlı
İstanbul
18°C
Sağanak Yağışlı
Pts 21°C
Sal 14°C
Çar 11°C
Per 14°C

Giydiklerimiz, psikolojimizi ve insanların hakkımızda düşündüklerini nasıl etkiliyor?

20.10.2021
A+
A-

Giydiklerimiz hem renk hem stil olarak ruh halimizi ve günümüzü nasıl etkiliyor

Giydiklerimiz hem renk hem stil olarak ruh halimizi ve günümüzü nasıl etkiliyor?

Giysilerimizin hem kendi duygu durumumuz hem de başkalarının bizi nasıl algıladıkları üzerinde etkileri vardır. Giysilerimiz bize kendimizi güçlü hissettirebilir, özgüven seviyemizi artırabilir. Örneğin bir iş görüşmesine gittiğinizde giydiğiniz kıyafetler sayesinde kendinizi iyi hissediyor oluşunuz, iş görüşmesinin de iyi geçmesine yardımcı olabilir. Amerika’da kadınlar için olan cam tavanların yavaş yavaş kırılmaya başladığı 1980’li yılların sonunda Donna Karan gibi moda devleri tarafından tasarlanan “power suit” (güç takım elbisesi) gibi kıyafetlerin vaat ettiği tam da budur. Karan’ın o yıllardaki reklamlarında, Karan tarafından tasarlanmış takım elbiselerini giyen iş kadınları kıyafetlerinin etkisiyle kendine güvenen tavırlar sergilerler.

Neyse ki giysilerin özgüvenimiz üzerindeki pozitif etkileri reklamcıların hayallerinde var olan bir durum değil gerçektir. Araştırmalar giysilerimizin duygu durumumuz ve özgüvenimiz üzerindeki etkilerini gözler önüne sermektedir. Örneğin Northwestern Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma giydiklerimizin düşüncelerimizi ve davranışlarımızı etkilediğini ortaya çıkarmıştır. “Laboratuvar Önlüğü Araştırması” olarak bilinen araştırmada iki farklı denek grubuna laboratuvar önlüğü giydirilerek bazı görevler yapmaları istenmiştir. Gruplardan birine giydikleri önlüğün doktor önlüğü olduğu söylenirken diğer gruba giydikleri önlüğün bir ressam önlüğü olduğu söylenmiştir. Doktor önlüğü giydiklerini düşünen denekler kendilerine verilen göreve bir doktor ciddiyetiyle yaklaşıp diğer gruba oranla daha iyi bir performans sergilemişlerdir. Giysilerin düşüncelerimiz ve davranışlarımız üzerindeki bu psikolojik etkisine örtülü biliş diyoruz. Kıyafetlerimiz bizi aşağı çekebilir ya da yukarı çıkartabilir. Coco Chanel’in de dediği gibi her güne kaderle randevumuz varmışçasına hazırlanıp kıyafetlerimizin bizi dış dünyaya olumlu bir şekilde yansıtıyor olmasına özen göstermeliyiz.

Bazı kişilerin gardıropları tek tiptir. Bazılarının bütün gardıropları siyahtır veya oldukça çeşitli bir renk paleti tercih ederler, pastel tonlarla iyi huzurlu hissederler vs. Seçtikleri renk paletinin psikolojiyle ilgisi var mı

Bazı kişilerin gardıropları tek tiptir. Bazılarının bütün gardıropları siyahtır veya oldukça çeşitli bir renk paleti tercih ederler, pastel tonlarla iyi huzurlu hissederler vs. Seçtikleri renk paletinin psikolojiyle ilgisi var mı?

Renklerin psikolojimiz üzerinde muazzam bir etkisi vardır. Giysilerimizde kullandığımız renkler aracılığıyla dış dünyaya mesajlar veririz. Yine de renk psikolojisinin oldukça tartışmalı bir konu olduğunu unutmamak lazım. Bir insanı sırf giydiği renkler üzerinden analiz etmek, giydiği renklerden yola çıkarak iç dünyası hakkında tahminlerde bulunmaya çalışmak yanıltıcı olabilir. Renkler ve psikoloji arasındaki ilişkiyi iyi bilen bir insan, giysilerindeki renk seçimini vermek istediği imaja uygun bir şekilde yapabilir.

“Kişi kendi özüne uygun bir şekilde giyiniyorsa, seçtiği renkler de iç dünyasını yansıtan renkler olacaktır.”

“Kişi kendi özüne uygun bir şekilde giyiniyorsa, seçtiği renkler de iç dünyasını yansıtan renkler olacaktır.”

Örneğin aslında pastel renklerden hoşlanan ve romantik bir dünya görüşüne sahip bir kişi, girdiği ortamlarda daha ciddi bir imaj çizmek için siyah giyebilir. Renkler aracılığıyla insanların bizi nasıl algıladıklarını kolaylıkla manipüle edebiliriz. Burada devreye otantiklik kavramı giriyor. Eğer kişi kendi özüne uygun bir şekilde giyiniyorsa, seçtiği renkler de iç dünyasını yansıtan renkler olacaktır. Zaten stil sahibi olmak dediğimiz olay da kişinin kendi özüne uygun giyinmesinden başka bir şey değildir.

Ünlü isimlerin veya politik figürlerin giydikleri renklerin psikolojik olarak bizdeki yansıması nasıl oluyor

Ünlü isimlerin veya politik figürlerin giydikleri renklerin psikolojik olarak bizdeki yansıması nasıl oluyor?

Bu soruyu Steve Jobs üzerinden ele alalım. Kariyeri boyunca karşımıza adeta artık üniforması haline gelmiş siyah boğazlı kazağı ile çıkan Jobs bu kıyafet ve renk seçimiyle gizemli mucit izlenimi uyandırıyordu. Jobs siyah boğazlı kazak giymeye 1980 yılında Japonya’ya yaptığı bir ziyaret sırasında karar vermiş. O dönemdeki boğazlı kazakları ünlü Japon modacı Issey Miyake tarafından tasarlanan Jobs, siyah renk seçimiyle temsil ettiği markanın karizmatik lideri oluşunun altını çiziyordu. Renklerin psikolojimiz üzerindeki etkisini anlamak için kendimize şu soruyu sormamız yeterli. Jobs giysilerinde siyah yerine başka bir renk, örneğin pastel tonlarında bir renk kullansaydı çizdiği imaj ve üzerimizde bıraktığı etki nasıl olurdu? Jobs örneğinin de bize gösterdiği gibi giysilerimiz için seçtiğimiz renkler aracılığıyla insanların bizi algılayış şekillerine etki ederiz.

Markaların yarattığı koleksiyonlar, mükemmel vücut algısını ve dolayısıyla özgüvenimizi nasıl şekillendiriyor

Markaların yarattığı koleksiyonlar, mükemmel vücut algısını ve dolayısıyla özgüvenimizi nasıl şekillendiriyor?

Toplumun özellikle kadınlar üzerindeki ideal beden baskısı herkesin farkında olduğu bir durum. Gerek basılı, gerek görsel, gerekse de sosyal medya olsun, tüm medya türleri ve tabii ki moda endüstrisi kadınların üzerindeki bu zayıf olma baskısının daha da artmasına yol açacak şekilde davranıyorlar. Kadınlar gündelik hayatta bedenleriyle ilgili sayısız mesajla karşı karşıya kalmakta. Bu mesajlar dergiler, mağaza vitrinleri ve moda markalarının yarattıkları koleksiyonlar aracılığıyla kadınlara ulaşmakta ve kadınlara zayıf olmaları konusunda baskı yapmaktadır.

Kadınlara verilen mesaj aslında son derece nettir: “Beğenilmek istiyorsan zayıf olmalısın” ve bu mesaj kadınların olumsuz beden imajına sahip olmalarına yol açmaktadır. Beden imajı kavramı, Avustralyalı psikiyatrist Paul Ferdinand Schilder tarafından geliştirilmiştir. Schilder beden imajını, bireyin kendi bedenine karşı oluşan “mental imaj” olarak açıklamaktadır. İdeal beden baskısı kişide beden imajı bozukluklarına yol açabilir. Kişinin sağlıklı ve fit olmak için spor yapmasında, kilosuna dikkat etmesinde tabii ki hiçbir sorun yok. Ama ya kişinin kendini sevmesi zayıf bir bedene sahip olmasına bağlıysa, ya kişi istediği ölçülerde olmadığı için mutsuzsa? İşte burada devreye bedeni beğenme kavramı devreye giriyor. Bedeni beğenme insanın bedeni ile ilgili pozitif fikirlerinin olması, ve bedenini olduğu gibi kabul etmesidir. Kadınlar moda endüstrisinin senelerdir empoze ettiği “ne kadar zayıf o kadar güzel” şeklindeki yanlış dayatmasını kabul etmemeli ve gerektiğinde bedenlerini olduğu gibi kabul etme konusunda gereken psikolojik desteği almaktan çekinmemelidirler.

Tek tip giyinilen kurumlarda, etkinliklerde veya sosyal ortamlarda takım olma bilinci pozitif etki yaratırken kişinin bireyliğini ortaya koyamamasının negatif dönüşleri oluyor mu

Tek tip giyinilen kurumlarda, etkinliklerde veya sosyal ortamlarda takım olma bilinci pozitif etki yaratırken kişinin bireyliğini ortaya koyamamasının negatif dönüşleri oluyor mu?

İngiltere’nin önde gelen bir giyim markası tarafından yapılan bir araştırmada araştırmaya katılanların %61’i, daha rahat giyim kurallarına sahip şirketlerde daha çok motive olduklarını belirtmişler. Her ne kadar tek tip giyilen kurumlarda kişinin stilini ön plana çıkarması zor gibi gözükse de, kişi kullanacağı imza aksesuarlarla iş yerinde de tarzını konuşturabilir. Söz konusu kişi kadınsa, ceketinin yakasına iliştirdiği bir broşla, çantasının sapına doladığı bir eşarpla, erkekse stilini yansıtan kravatlarla, ayakkabılarla bireysel tarzına dikkat çekebilir.

Zaman zaman seksi, çocuksu, gizemli, karanlık vs. görünmek istememizin sebebi nedir

Zaman zaman seksi, çocuksu, gizemli, karanlık vs. görünmek istememizin sebebi nedir?

Bu sorunun cevabı Carl Jung’un psikolojiye kazandırdığı arketip kavramında yatıyor olabilir. Jung, Freud’un öne sürdüğü bilinçdışını kabul eder. Ancak Jung bilinçdışını Freud’dan farklı olarak iki kategoride ele alır. Bunlar kişisel bilinçdışı ve kolektif bilinçdışıdır. Jung’un kolektif bilinçdışında “arketip” adını verdiği imge ve düşünceler mevcuttur.

“Gerçek stil sahibi bir insan kişiliğinin tüm yönlerini aynı pota altında eritip özüne uygun giyinen bir insandır.”

“Gerçek stil sahibi bir insan kişiliğinin tüm yönlerini aynı pota altında eritip özüne uygun giyinen bir insandır.”

Jung’un arketiplerinden olan persona “maske” anlamına gelen Latince bir kelimeden türetilmiştir. Kelimenin aslı antik Yunan tiyatrosunda oyuncuların sahnede kullandıkları maskelere dayanmaktadır. Jung’un kurucusu olduğu analitik psikoloji kuramında ise persona, kendimizi dış dünyaya sunduğumuzda yüzümüze geçirdiğimiz maske ya da maskelerdir. Biz katı giyim kuralları olan bir ofiste persona arketipimize uygun bir şekilde daha ciddi, daha profesyonel giyiniriz. Ancak bizim bir de bastırdığımız bir gölgemiz vardır. Jung’a göre gölge, kişinin kendisinde olmasından hoşlanmadığı, görmek istemediği ve bu yüzden de bastırdığı ‘karanlık’ yönüdür. Ancak gölge illa da karanlık bir yön olmak zorunda değildir. Yine ofis ortamındaki giyim konusuna geri dönecek olursak, bizim gölgemiz iş yerindeki ciddi halimizin aksine daha eğlenceli, daha cazibeli giyinmek isteyen yanımız olabilir.

Jung psikolojisinde bireyleşme nihai hedeftir. Bireyleşme, tüm yönlerimizin farkına varıp onu gölge arketipi de dahil olmak üzere bilinçaltının bastırılmış kısımlarıyla birleştirerek otantik benliğimizi bulmaktır. Bilinçle, bilinçaltını birbirine bağlamaktır. Böylelikle tüm yönleriyle barışık, tam bir insan oluruz. Bireyleşme kişinin olması gereken insan olmasıdır. Tüm bunları giysilerin dünyasına uyarladığımızda, stil sahibi olmanın hepimizin iç dünyasında mevcut olan birbirinden farklı yönleri birleştirmek olduğunu söyleyebiliriz. Yani gerçek stil sahibi bir insan kişiliğinin tüm yönlerini aynı pota altında eritip özüne uygun giyinen bir insandır.

Stilin bazılarımızın istediğimiz algıyı yaratmak için kullandığı bir güç olduğunu söyleyebilir miyiz

Stilin bazılarımızın istediğimiz algıyı yaratmak için kullandığı bir güç olduğunu söyleyebilir miyiz?

Tabii ki söyleyebiliriz. Stil kullanmasını bilen için muazzam bir güçtür. Mesela Coco Chanel örneğinden yola çıkalım. Bir yetimhanede büyüyen Chanel, hem yetimhanede öğrendiği dikiş teknikleri sayesinde hem de yaşadığı dönem için aykırı sayılabilecek kendine özgü stiliyle, sıfırdan gelmesine rağmen kendinden bir moda devi oluşturmayı başarmıştır. Chanel kendi stilini ortaya koymaktan çekinmeyip, dönemin moda anlayışını yerle bir etmiştir. Chanel’in yaşadığı dönemde yanık tenli olmak daha alt sınıflara özgü bir durumken, Chanel bol bol bronzlaştığı bir seyahat sonrası döndüğü Paris’te yanık tenli olmayı bir trend haline getirmiştir. Yine Chanel’den önce siyah, sadece yas rengi olarak algılanırken Chanel’in Little Black Dress’i (Küçük Siyah Elbise) tasarlamasıyla siyah, moda dünyasının en havalı renklerinden biri haline gelmiştir.

“Stil kullanmasını bilen için muazzam bir güçtür.”

“Stil kullanmasını bilen için muazzam bir güçtür.”

Kısacası Chanel kendi stilini, tarzını insanlara dikte etmiş, yine stili sayesinde hem kendi hayatını, hem de moda dünyasının kurallarını yeni baştan yazmıştır. Bir önceki sorunun cevabında da belirttiğim gibi, stil özümüze uygun bir şekilde giyinmektir. Ve özüne uygun giyinme cesareti, herkesin sahip olduğu bir durum değildir. Ancak bu cesarete sahip olanlar stil sahibi olmanın büyüleyici gücünden yararlanabilirler.

Psikolog ve Stil Danışmanı Rana Kutvan

Psikolog ve Stil Danışmanı Rana Kutvan

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

adana escort adapazarı escort adıyaman escort afşin escort afyon escort ağrı escort ahlat escort akçaabat escort akçakale escort akçakoca escort akdeniz escort akhisar escort aksaray escort akşehir escort aksu escort akyazı escort alanya escort alaşehir escort aliağa escort altıeylül escort altınordu escort amasya escort anamur escort ankara escort antakya escort antalya escort araklı escort ardahan escort ardeşen escort arnavutköy escort atakum escort avanos escort avcılar escort aydın escort ayvacık escort ayvalık escort aziziye escort babaeski escort bafra escort bağcılar escort bağlar escort balıkesir escort bandırma escort bartın escort batıkent escort batman escort battalgazi escort bayburt escort belek escort besni escort beylikdüzü escort beyşehir escort biga escort bilecik escort bingöl escort birecik escort bismil escort bitlis escort bodrum escort bolu escort bor escort bornova escort boyabat escort bozüyük escort buca escort bucak escort bulancak escort bulanık escort bünyan escort burdur escort bursa escort çan escort çanakkale escort canik escort çankaya escort çankırı escort çarşamba escort çayeli escort çekmeköy escort çerkeş escort çerkezköy escort çeşme escort ceyhan escort çivril escort çorlu escort çorum escort çubuk escort çukurova escort çumra escort dalaman escort darıca escort datça escort davutlar escort defne escort denizli escort derince escort develi escort didim escort digor escort dinar escort diyadin escort diyarbakır escort doğanşehir escort doğubayazıt escort dörtyol escort dulkadiroğlu escort düzce escort edirne escort edremit escort efeler escort elazığ escort elbistan escort emirdağ escort erbaa escort erdemli escort ereğli escort erenler escort ergani escort ergene escort erzincan escort erzurum escort escort esenler escort eskil escort eskişehir escort espiye escort eyyübiye escort fatih escort fatsa escort fethiye escort finike escort fındıklı escort gaziantep escort gaziemir escort gebze escort gediz escort gelibolu escort gemerek escort gemlik escort gerede escort giresun escort gölbaşı escort gölcük escort görele escort görükle escort göynük escort gümbet escort gümüşhane escort güngören escort güroymak escort gürsu escort hakkari escort haliliye escort hatay escort haymana escort horasan escort iğdır escort ilgaz escort i̇lkadım escort i̇negöl escort i̇skenderun escort isparta escort i̇stanbul escort i̇zmir escort i̇zmit escort i̇znik escort kadirli escort kadıköy escort kağıthane escort kağızman escort kahta escort kaman escort kangal escort kapaklı escort karabük escort karacabey escort karahayıt escort karaköprü escort karaman escort karatay escort karesi escort kars escort karşıyaka escort kartal escort kaş escort kastamonu escort kaynaşlı escort kayseri escort keçiören escort kemer escort kepez escort keşan escort keskin escort kestel escort kilis escort kırıkhan escort kırıkkale escort kırkağaç escort kırklareli escort kırşehir escort kızıltepe escort kocaeli escort kocasinan escort konak escort konya escort konyaaltı escort körfez escort korkuteli escort köyceğiz escort kozan escort kumluca escort kumru escort kuşadası escort kütahya escort lara escort lüleburgaz escort malatya escort malazgirt escort malkara escort maltepe escort mamak escort manavgat escort manisa escort maraş escort mardin escort marmaris escort melikgazi escort menemen escort menteşe escort meram escort mersin escort merzifon escort mezitli escort milas escort mucur escort mudanya escort mudurnu escort muğla escort muratpaşa escort muş escort mut escort nazilli escort nevşehir escort niğde escort niksar escort nilüfer escort nizip escort nurdağı escort ödemiş escort of escort oltu escort onikişubat escort ordu escort orhangazi escort ortahisar escort ortaköy escort osmancık escort osmangazi escort osmaniye escort palandöken escort pamukkale escort pamukova escort patnos escort payas escort pazar escort pazarcık escort pendik escort polatlı escort rize escort safranbolu escort şahinbey escort sakarya escort salihli escort samandağ escort samsun escort sandıklı escort şanlıurfa escort sapanca escort sarıçam escort sarıkamış escort sarıyer escort şarkışla escort şehitkamil escort selçuklu escort selim escort serdivan escort serik escort seyhan escort siirt escort silifke escort simav escort sincan escort sinop escort şişli escort sivas escort siverek escort şırnak escort söğüt escort söke escort soma escort sultangazi escort suluova escort sungurlu escort sur escort suruç escort suşehri escort susurluk escort talas escort tarsus escort taşova escort tavşanlı escort tekirdağ escort terme escort tire escort tirebolu escort tokat escort torbalı escort toroslar escort trabzon escort turgutlu escort turhal escort türkoğlu escort tuzla escort ulus escort ümraniye escort ünye escort ürgüp escort urla escort uşak escort üsküdar escort üzümlü escort van escort varto escort viranşehir escort yahşihan escort yahyalı escort yakutiye escort yalova escort yatağan escort yenişehir escort yeşilyurt escort yıldırım escort yıldızeli escort yomra escort yozgat escort yunusemre escort yüreğir escort zara escort zeytinburnu escort zile escort zonguldak escort Aydın escort muğla escort tekirdağ escort manisa escort balıkesir escort manavgat escort alanya escort fethiye escort didim escort trabzon escort elazığ escort ordu escort kütahya escort ısparta escort rize escort maraş escort yalova escort giresun escort yozgat escort tokat escort şanlıurfa escort sivas escort batman escort erzurum escort sinop escort kırşehir escort karaman escort kırıkkale escort bolu escort amasya escort niğde escort uşak escort edirne escort çorum escort osmaniye escort zonguldak escort van escort erzincan escort söke escort nazilli escort kuşadası escort efeler escort didim escort çine escort bodrum escort fethiye escort marmaris escort dalaman escort menteşe escort milas escort ortaca escort seydikemer escort çerkezköy escort çorlu escort ergene escort kapaklı escort malkara escort süleymanpaşa escort akhisar escort alaşehir escort salihli escort şehzadeler escort soma escort turgutlu escort yunusemre escort bandırma escort altıeylül escort ayvalık escort bigadiç escort burhaniye escort gönen escort karesi escort susurluk escort ayvacık escort biga escort çan escort gelibolu escort yenice escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort yomra escort karakoçan escort kovancılar escort altınordu escort fatsa escort perşembe escort ünye escort tavşanlı escort simav escort domaniç escort eğirdir escort yalvaç escort ardeşen escort cayeli escort fındıklı escort pazar escort afşin escort dulkadiroğlu escort Elbistan escort onikişubat escort pazarcık escort türkoğlu escort altınova escort çiftlikköy escort çınarcık escort bulancak escort espiye escort eynesil escort görele escort piraziz escort tirebolu escort yağlıdere escort sorgun escort sarıkaya escort çayıralan escort boğazlıyan escort akdağmadeni escort erbaa escort niksar escort turhal escort zile escort viranşehir escort suruç escort siverek escort karaköprü escort haliliye escort eyyübiye escort akçakale escort zara escort Yıldızeli escort suşehri escort şarkışla escort gemerek escort kozluk escort sason escort aziziye escort horasan escort oltu escort palandöken escort yakutiye escort ayancık escort boyabat escort gerze escort kaman escort mucur escort ermenek escort sarıveliler escort keskin escort yahşihan escort gerede escort göynük escort mengen escort mudurnu escort göynücek escort gümüşhacıköy escort merzifon escort suluova escort taşova escort bor escort çamardı escort ulukışla escort banaz escort eşme escort sivaslı escort havsa escort ipsala escort keşan escort osmancık escort sungurlu escort bahçe escort hasanbeyli escort kadirli escort toprakkale escort alaplı escort çaycuma escort ereğli escort kilimli escort başkale escort ipekyolu escort özalp escort tuşba escort kemah escort refahiye escort tercan escort üzümlü escort http://www.ddtshanghaiescort.com Antalya escort Bursa escort Mersin escort Aydın escort Balıkesir escort Çanakkale escort Kıbrıs escort Kütahya escort Manisa escort Muğla escort Tekirdağ escort Trabzon escort Yalova escort Isparta escort Maraş escort Ordu escort Rize escort Sivas escort Afyon escort Aksaray escort Giresun escort Şanlıurfa escort Yozgat escort Erzurum escort Amasya escort Çorum escort Tokat escort Uşak escort Van escort Bolu escort Burdur escort Kırşehir escort Niğde escort Osmaniye escort Zonguldak escort Düzce escort Edirne escort Erzincan escort Karabük escort Karaman escort Kastamonu escort Kırıkkale escort Kırklareli escort manavgat escort alanya escort belek escort aksu escort finike escort gazipaşa escort güllük escort kaş escort kemer escort kepez escort konyaaltı escort korkuteli escort kumluca escort lara escort muratpaşa escort serik escort gemlik escort gürsu escort inegöl escort iznik escort mudanya escort nilüfer escort orhangazi escort osmangazi escort yıldırım escort kuşadası escort didim escort nazilli escort söke escort efeler escort bandırma escort altıeylül escort edremit escort karesi escort susurluk escort bodrum escort gümbet escort turgutreis escort dalaman escort fethiye escort köyceğiz escort marmaris escort çerkezköy escort çorlu escort kapaklı escort süleymanpaşa escort meram escort anamur escort erdemli escort mezitli escort silifke escort tarsus escort akhisar escort salihli escort soma escort turgutlu escort girne escort lefkoşa escort biga escort çan escort gelibolu escort dinar escort emirdağ escort sandıklı escort merzifon escort suluova escort taşova escort yeşilyurt escort gerede escort mengen escort bucak escort kadirli escort osmancık escort sungurlu escort akçakoca escort ipsala escort keşan escort kilimli escort üzümlü escort aziziye escort palandöken escort yakutiye escort bulancak escort espiye escort tirebolu escort safranbolu escort lüleburgaz escort gediz escort simav escort tavşanlı escort elbistan escort fatsa escort ünye escort ardeşen escort çayeli escort birecik escort eyyübiye escort haliliye escort siverek escort suruç escort viranşehir escort kangal escort şarkışla escort suşehri escort yıldızeli escort erbaa escort niksar escort turhal escort akçaabat escort araklı escort of escort ortahisar escort sorgun escort www.elmasajeinfantil.com istanbul masaj salonu ankara masaj salonu izmir masaj salonu bursa masaj salonu antalya masaj salonu adana masaj salonu konya masaj salonu şanlıurfa masaj salonu gaziantep masaj salonu kocaeli masaj salonu mersin masaj salonu diyarbakır masaj salonu hatay masaj salonu manisa masaj salonu kayseri masaj salonu samsun masaj salonu balıkesir masaj salonu maraş masaj salonu van masaj salonu aydın masaj salonu tekirdağ masaj salonu sakarya masaj salonu denizli masaj salonu muğla masaj salonu bağcılar masaj salonu bahçelievler masaj salonu esenler masaj salonu esenyurt masaj salonu kadıköy masaj salonu kağıthane masaj salonu kartal masaj salonu küçükçekmece masaj salonu maltepe masaj salonu pendik masaj salonu sultangazi masaj salonu ümraniye masaj salonu üsküdar masaj salonu aliağa masaj salonu alsancak masaj salonu bayraklı masaj salonu bornova masaj salonu buca masaj salonu çeşme masaj salonu çiğli masaj salonu gaziemir masaj salonu karşıyaka masaj salonu konak masaj salonu menemen masaj salonu ödemiş masaj salonu torbalı masaj salonu çankaya masaj salonu keçiören masaj salonu mamak masaj salonu polatlı masaj salonu sincan masaj salonu alanya masaj salonu belek masaj salonu kaş masaj salonu kemer masaj salonu korkuteli masaj salonu lara masaj salonu manavgat masaj salonu serik masaj salonu side masaj salonu didim masaj salonu efeler masaj salonu kuşadası masaj salonu nazilli masaj salonu altıeylül masaj salonu bandırma masaj salonu edremit masaj salonu karesi masaj salonu susurluk masaj salonu gemlik masaj salonu gürsu masaj salonu inegöl masaj salonu mudanya masaj salonu nilüfer masaj salonu osmangazi masaj salonu yıldırım masaj salonu biga masaj salonu çan masaj salonu gelibolu masaj salonu adıyaman masaj salonu afyon masaj salonu ağrı masaj salonu aksaray masaj salonu amasya masaj salonu ardahan masaj salonu artvin masaj salonu bartın masaj salonu batman masaj salonu bayburt masaj salonu bilecik masaj salonu bingöl masaj salonu bitlis masaj salonu bolu masaj salonu burdur masaj salonu çanakkale masaj salonu çankırı masaj salonu çorum masaj salonu düzce masaj salonu edirne masaj salonu elazığ masaj salonu erzincan masaj salonu erzurum masaj salonu eskişehir masaj salonu giresun masaj salonu gümüşhane masaj salonu ığdır masaj salonu ısparta masaj salonu karabük masaj salonu karaman masaj salonu kastamonu masaj salonu kilis masaj salonu kırıkkale masaj salonu kırklareli masaj salonu kırşehir masaj salonu uşak masaj salonu kütahya masaj salonu malatya masaj salonu mardin masaj salonu nevşehir masaj salonu niğde masaj salonu ordu masaj salonu trabzon masaj salonu osmaniye masaj salonu rize masaj salonu siirt masaj salonu sinop masaj salonu sivas masaj salonu tokat masaj salonu karahayıt masaj salonu pamukkale masaj salonu nizip masaj salonu şahinbey masaj salonu şehitkamil masaj salonu antakya masaj salonu defne masaj salonu iskenderun masaj salonu darıca masaj salonu gebze masaj salonu gölcük masaj salonu izmit masaj salonu körfez masaj salonu akşehir masaj salonu beyşehir masaj salonu ereğli masaj salonu karatay masaj salonu meram masaj salonu selçuklu masaj salonu akhisar masaj salonu alaşehir masaj salonu soma masaj salonu turgutlu masaj salonu akdeniz masaj salonu anamur masaj salonu erdemli masaj salonu mezitli masaj salonu silifke masaj salonu tarsus masaj salonu toroslar masaj salonu yenişehir masaj salonu bodrum masaj salonu dalaman masaj salonu fethiye masaj salonu köyceğiz masaj salonu marmaris masaj salonu menteşe masaj salonu milas masaj salonu adapazarı masaj salonu serdivan masaj salonu atakum masaj salonu çarşamba masaj salonu ilkadım masaj salonu eyyübiye masaj salonu siverek masaj salonu viranşehir masaj salonu çerkezköy masaj salonu çorlu masaj salonu erbaa masaj salonu